projekty urbanismus všechnyMoskva – Shevchenko nábřeží

Soutěž 2011

Návrh je založen na protikladu k výškovým stavbám na opačném břehu řeky Moskvy. Na vertikalitu mrakodrapů odpovídáme dvěma horizontálními zářezy do svahu. Dvěma objekty ukrytými pod zemským povrchem, které se jak dvě oční víčka otvírají směrem k obchodnímu srdci Moskvy. Proti sebevědovým stavbám mířícím do nebe stavíme objekty zapuštěné do terénu. Plochá střecha staveb se tak stává součástí veřejného prostoru a park – tolik potřebná součást města tak nezanikne, ale naopak se plošně zvětší.

Nový pěší most zlepšuje propojení administrativních domů s parkem a objekty na nábřeží. Lidé z obchodní centra budou mít více možností jak překonat řeku a dojde tak k lepšímu provázání obou částí. Fasády navrhovaných budov a všechny funkce uvnitř se orientují směrem k nábřeží, kde vzniká široká promenáda. Pozvolné pěší rampy propojují park ve vyšší výškové úrovni s nábřežím a dále nábřeží s dlouhým molem při nábřežní zdi, pro zlepšení kontaktu s řekou. Tyto terénní a komunikačním úpravy a nové služby uvnitř objektů na této straně řeky zatraktivní doposud nezajímavé nábřeží a přitáhnou pozornost návštěvníků i obyvatel blízkého okolí. Hotel, bary, restaurace, hudební kluby, galerie, fitness, kinosály, půjčovny sportovního vybavení – to vše se stane vyhledávaným lákadlem pro trávení volného času.

Projekt je rozdělen na dva objekty. První objekt, objekt A je zejména kulturním a sportovním centrem s obchody a restauracemi. Vertikální komunikací je točitá rampa která spojuje spodní úroveň přístaviště ( 0,000 ), horní úroveň vyhlídkové terasy ( + 15,000 ) a jednotlivá podlaží. Objekt slouží zejména pro kulturní akce ( kinosály, galerie, multifunkční sál ) spojené s obchody, službami a restauracemi. Druhá část objektu slouží zejména pro sportovní vyžití ( veřejná sportovní hala, squash, fitness ). Druhý objekt B je využit zejména jako hotel a městské lázně. Objekty jsou otevřeny do široké promenády a přístaviště. Zelené střechy objektů a okolní svahy slouží jako pobytové louky  s pěšími trasami a cyklostezkami.