Jak umístit sochu do veřejného prostoru?

2024
Edukace
CASUA Academy
Firemní kultura
Odpověď na tuto otázku nám přinesl akademický sochař a profesor sochařství na VUT v Brně Michal Gabriel do dalšího networkingového cyklu CASUA Academy.
Foto

Ve čtvrtek 13.6. 2024 jsme hostili další přednášku z cyklu CASUA Academy s názvem „Sochy & Architektura, Sochy & Veřejný prostor, Sochy & Krajina“, kde sochař Michal Gabriel představil svou tvorbou včetně měnícího se procesu tvorby, použitých materiálů a technologií.

Úvodního slova se ujal architekt Oleg Haman, který zdůraznil význam spolupráce mezi architekty a sochaři a představil několik společných realizací, na kterých CASUA spolupracovala s Michalem Gabrielem:

  • Kašna na Masarykově náměstí v Hradci Králové: dokonalé spojení vodního prvku s architektonickým řešením náměstí, které obohacuje veřejný prostor.
  • Pomník profesora Otto Wichterleho před Ústavem makromolekulární chemie Akademie věd v Praze 6: hold významnému vědci a jeho přínosu pro vědu, se stala symbolem Ústavu a inspirací pro další generace vědců.
  • Koně pasoucí se na náměstí u křížení ulic Kafkova a Wuchterlova v Praze-Dejvicích: oživení městského prostoru přineslo přírodní prvek do rušné části města.

Akademický sochař a profesor Michal Gabriel si posteskl:

„Bohužel dnes už pracuji rukama velice málo. Hlavně v začátcích tvorby nám pomáhají digitální technologie, kde si vše pečlivě namodelujeme celý objekt včetně budoucího místa instalace.“

Vysvětlil, že dnešní sochaři využívají při tvorbě kromě digitálního modelování i umělou inteligenci na dopočítávání přesných parametrů díla nebo virtuální realitu, aby dokázali budoucí sochu co nejlépe instalovat na určené místo.

Přednáška přilákala pestré publikum z řad českých realitních developerů, architektů, projektantů, studentů architektury a zástupců umělecké scény. Ti rozpoutali finální debatu nad výrobními a logistickými aspekty instalace šestitunové sochy Asteroid, kterou bylo možné vidět v zámeckém parku v Hluboké nad Vltavou nebo v brněnském golfovém resortu Kaskáda.

Foto
Foto
Foto