Foto

Karolína Plazza I

2019
Bydlení
Polyfunkce
Studie
Projekt
Realizace
Karlínská rezidence nejen pro komfortní bydlení. Prostor pro byty, kanceláře, obchody i relaxaci na nádvoří.
 • Investor

  MS-INVEST a.s.

 • Adresa

  Sokolovská 694, Praha 8 – Karlín

 • Architekt

  CASUA

 • Projektant

  CASUA

 • Rok

  2014–2019

 • Investiční náklady

  600 mil. Kč

 • Plocha

  18 400 m² HPP

Foto
Návrh severní fasády odráží původní karlínskou zástavbu – bývaly tu tovární haly s velkými prosklenými plochami.

Polyfunkční budova v pražském Karlíně slouží zejména k bydlení, ale zahrnuje také administrativní patro, obchodní parter, podzemní parkovací stání, technické zázemí a prodejnu potravin. Vrchní stavbu tvoří trojice bytových věží ustupujících do vnitrobloku. V úrovni prvního a druhého podlaží jsou budovy propojené do kompaktního celku s nadzemními částmi, které tak vytvářejí útulné vnitrobloky. 

Projekt uzavírá proluku v Křižíkově ulici a zároveň ji skrze tři nová nádvoří propojuje s ulicí Sokolovskou. Do nádvoří jsme umístili oddechové plochy se stromy a květinovými záhony. Navíc je v nich prostor pro venkovní sezení u restaurací nebo kaváren. Povrchy vnitrobloku jsme vytvořili z hodnotných materiálů: v relaxačních zónách mezi zelení jsme zkombinovali kamennou mozaiku a dřevěná terasová prkna. 

Omítané plochy budov doplňuje zavěšená hliníková fasáda prvního a druhého patra, na které se střídají plné a prosklené prvky. Barevné koncepci vévodí žlutá, která se objevuje na dílčích prvcích fasády. Také alucobondové obklady jednotlivých průchodů mají žluté provedení. Severní fasáda do Sokolovské ulice je obložena bílými keramickými prvky. 

Protože jsme projekt realizovali mezi existující zástavbou a zároveň bylo třeba vytvořit tři suterénní podlaží, rozhodli jsme se pro stavební postup „top and down“. Abychom zajistili stabilitu okolních budov, rozepřeli jsme stropní desku prvního suterénu mezi milánské stěny. Strop jsme betonovali přímo na upravený terén, podepřeli ho dočasnými ocelovými sloupy a vytěžili zeminu. To umožnilo stavbu druhého suterénu. Stejně jsme postupovali i hlouběji – až po základovou desku na pilotách.

Foto
Foto
Foto
Foto
Foto