Foto

Rekonstrukce objektu Pařížská 25

2019
Bydlení
Polyfunkce
Projekt
Realizace
Nová etapa ikonické budovy. Luxusní bydlení v domě zmodernizovaném od suterénu až po střešní terasu.
Ocenění:
Realitní Projekt Roku 2023 – Cena odborné poroty
Realitní Projekt Roku 2023 – Cena architektů
 • Investor

  KAPRAIN DEVELOPMENT s.r.o.

 • Adresa

  Pařížská 207/25, Praha 1 – Josefov

 • Architekt

  Viktor Udzenija

 • Projektant

  CASUA

 • Rok

  2019–2025

 • Investiční náklady

  250 mil. Kč

 • Plocha

  5 150 m²

Ocenění:
Realitní Projekt Roku 2023 – Cena odborné poroty
Realitní Projekt Roku 2023 – Cena architektů
Foto
Výjimečné poloze domu odpovídají vysoké nároky ze strany budoucích obyvatel.

Dům číslo 25 v Pařížské ulici opravdu nepřehlédnete. Od Vltavy je to k němu jen pár kroků a spolu s hotelem InterContinental tvoří vstupní bránu do Starého Města. Jedná se o exkluzivní adresu v nejdražší ulici Česka, která dlouhodobě patří také mezi nejdražší lokality ve střední Evropě. 

 

Polyfunkční budova má jedno podzemní a osm nadzemních podlaží o celkové užitné ploše 5 150 m² . Pro účely rekonstrukce jsme ji téměř celou odstrojili – zůstala jen nosná ocelová konstrukce. To nám umožnilo objekt od základu zmodernizovat a přidat prvky, které odpovídají současným stavebním požadavkům, parametrům a trendům. 

 

Jednotícím prvkem je fasáda z travertinového obkladu, která je zpracována s mimořádnou přesností a citem pro detail. Travertinové bloky pocházejí z vápencového lomu nedaleko Říma. V Česku byly rozřezány na jednotlivé desky, které na sebe po celé fasádě navazují. Vznikají tak nevšedně přirozené plochy, jimž dominují veliké okenní portály doplněné zlatavými břity. Stejný obklad je i hlavní linkou interiéru společných prostor. 

 

Na třetím až osmém podlaží se nachází šestnáct luxusních bytových jednotek o celkové ploše 3 040 m² . Byty ve vyšších patrech mají vlastní terasy, z té nejvyšší je ojedinělý výhled na Hradčany, Letnou, Petřín, Staré Město, ale i vzdálenější pražské dominanty. První a druhé podlaží tvoří obchodní jednotky. V podzemním podlaží je kromě technologického zázemí umístěn automatický zakladač s otočným modulem, který umožňuje pohodlné parkování dvaceti automobilů. 

V objektu najdeme také původní díla od umělců Jiřího Babíčka a Zdeňka Kolářského. Díla byla restaurována a opět se stala součástí objektu.

Foto
Foto
Foto

Příklad skulpturalismu v architektuře 70. let 20. století

Budova Mezinárodního svazu studentstva na nároží ulic Pařížské a 17. listopadu určuje spolu s přibližně stejně starým hotelem InterContinental a budovou Právnické fakulty charakter vzniklého prostranství. Dům byl postaven podle návrhu architekta Stanislava Hubičky (spoluautora Nuselského mostu a mj. autora několika stanic metra), je výrazně expresivně tvarovaný, má parter zapuštěný za pilíři, fasády tvoří vystupující vertikály a horizontály propisující se do nosné konstrukce. Plné části fasády jsou obloženy světlým kamenem.
NPÚ.cz