Foto

Obchodně-administrativní centrum Vinice

2019
Administrativa
Polyfunkce
Studie
Projekt
Realizace
Business centrum v pražských Strašnicích. Zrekonstruováno s důrazem na kvalitní pracovní prostředí i energetickou udržitelnost.
 • Investor

  CARPET INVEST s.r.o.

 • Adresa

  Vinohradská 167, Praha 10 – Strašnice

 • Architekt

  CASUA

 • Projektant

  CASUA

 • Rok

  2019

 • Foto

  Ondřej Polák

Foto
Každý dům má svůj životní příběh. Tenhle jsme pomohli psát hned dvakrát.

Jako architekti a stavební inženýři jsme byli u toho, když před dvaceti lety vznikalo obchodně-administrativní centrum Vinice s navazujícím obytným souborem Palouk. Poté, co se téměř po dvou desetiletích odstěhoval dlouholetý majoritní uživatel, bylo novým majitelem rozhodnuto o celkové rekonstrukci tohoto objektu. Cílem bylo původní objekt zmodernizovat a vytvořit příjemné prostředí pro práci v lokalitě uprostřed zeleně a zároveň nedaleko centra. Jsme rádi, že jsme se mohli na tomto podílet.

Na prvních čtyřech podlažích sídlí několik rozhlasových studií a televize Prima. Její studia jsou vestavěna do prostoru, ve kterém se původně nacházela dvorana. Ve vyšších patrech jsou další kancelářské prostory k pronájmu. Navrhli jsme je tak, aby byly co nejflexibilnější a daly se dostavět podle požadavků jednotlivých nájemců. Kancelářské prostory doplňuje parter se supermarketem, kavárnou, pizzerií a třípodlažní suterén s technickým zázemím, sklady a podzemními garážemi. 

Půdorys budovy umožňuje efektivně rozmístit pracovní místa tak, aby měla dostatek denního světla, a navíc je v něm prostor pro nově koncipovaná atria se zelení. Interiér jsme oživili novou reprezentativní vstupní halou a výtahovými lobby na jednotlivých podlažích. Kromě vnějšího vzhledu budovy jsme se zaměřili i na revitalizaci veřejného prostranství a rozšíření zeleně v okolí. 

Při návrhu celkových úprav jsme hledali technologická řešení, která zmírní spotřebu energie a dopady na životní prostředí. Komplexní rekonstrukci fasády jsme řešili nejen z estetického, ale i z tepelně technického hlediska. Objekt jsme nově zateplili a do otvorů umístili hliníkové výplně, abychom snížili energetickou náročnost objektu. Dodatečné zateplení jsme z větší části zakryli předsazenou fasádou z alucobondu v kombinaci bílé, černé a zlaté barvy. 

Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto