Foto

Obytný soubor Waltrovka – Západ

2019
Bydlení
Urbanismus a veřejný prostor
Studie
Projekt
Realizace
Jednadvacet nových obytných domů v revitalizovaném území historické automobilky. Klidné zelené bydlení v bývalé industriální oblasti.
Ocenění:
Best of Realty 2019 – Vítěz v kategorii Rezidenčních projektů většího rozsahu
 • Investor

  Next development s.r.o. – Penta Real Estate s.r.o.

 • Adresa

  Areál Walter, Praha 5 – Jinonice

 • Architekt

  CASUA

 • Projektant

  CASUA

 • Rok

  2019

 • Investiční náklady

  536 mil. Kč

 • Plocha

  11 536 m² HPP

 • Foto

  Ivan Němec, Ondřej Polák

 • Spolupracovali

  TERRA FLORIDA, v.o.s., Ing. arch. Lucie Vogelová

Ocenění:
Best of Realty 2019 – Vítěz v kategorii Rezidenčních projektů většího rozsahu
Foto
Bytové domy v zahradě s modelovaným kopcovitým terénem.

Soubor osmi bytových a třinácti rodinných domů jsme navrhli jako součást komplexu Waltrovka v pražských Jinonicích. Doplnili jsme tak rozsáhlý administrativně-bytový soubor, který vznikl revitalizací území v místech, kde stávala továrna legendární automobilky Walter Motors. 

 

Středobodem obytného souboru je poloveřejná zahrada obklopená solitérními 4-patrovými bytovými domy. Na jihozápad jsme umístili řadové rodinné domy se zahradami orientovanými do umělé terénní vlny. Ta velmi účinně tlumí hluk z dopravy. Severní část zase před okolním ruchem chrání vyšší bariérový dům. 

 

Fasády domů jsou vizuálně členěné horizontálními pásy balkonů se zábradlím z mléčného skla. Barevná koncepce staví na kontrastech bílých, šedých a zlatavých ploch. Na fasádách jsme zkombinovali omítku s hliníkovým obkladem a opěrné i dělicí zdi v parteru jsme vytvořili z kamenných gabionů.

Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto

O projektu:

Jury vyzdvihla nadstandardní bydlení v nově vzniklé městské čtvrti s dostatkem společného prostoru při zachování soukromí obyvatel lokality.

V kategorii rezidenčních projektů většího rozsahu si vítězství odnesl projekt Rezidence Waltrovka – II. etapa, Západ, v Praze 5. Jury v tomto případě vyzdvihla nadstandardní bydlení v nově vzniklé městské čtvrti, nabízející rezidence různého charakteru a s dostatkem společného prostoru při zachování soukromí obyvatel lokality. Komplexní vybavenost nové čtvrti v blízkosti centra Prahy, napojené na trasu metra B, a přesto v zeleni přilehlého parku a parkových ploch, uspokojuje maximum požadavků obyvatel.
O vítězích 21. ročníku soutěže Nejlepší z realit – Best of Realty