Foto

Rezidence Korunní

2010
Urbanismus a veřejný prostor
Bydlení
Polyfunkce
Studie
Projekt
Realizace
Moderní rezidence s prvorepublikovým duchem a novým veřejným prostorem nejen pro obyvatele Vinohrad.
Ocenění:
Best of Realty 2011 – Cena čtenářů
Best of Realty 2011 – Nominace na Zvláštní cenu poroty
 • Investor

  Sekyra Group

 • Adresa

  Korunní, Praha 10

 • Architekt

  CASUA

 • Projektant

  CASUA

 • Rok

  2005–2010

 • Plocha

  23 540 m²

 • Foto

  Jan Polák

Ocenění:
Best of Realty 2011 – Cena čtenářů
Best of Realty 2011 – Nominace na Zvláštní cenu poroty
Foto
Ustoupením stavební čáry jsme vytvořili nový veřejný prostor s parkem a dotvořili tak rozhraní stávajících urbanistických struktur.

Korunní ulice patří ke staré zástavbě Královských Vinohrad a jako taková má svého genia loci i svá specifika. Jak se vzdaluje od centra, fasády v historicky eklektickém stylu nahrazuje prvorepubliková architektura, která je typická jak pro vinohradské ulice, tak pro okolní vilovou zástavbu. 

Od začátku nám bylo jasné, že na původní architekturu chceme navázat, případně ji moderně interpretovat. Proto jsou součástí projektu architektonické prvky jako vodorovné linie, plasticky členěné fasády, lodžie, zvýrazněná nároží či ustoupené podlaží. Celý obytný soubor jsme pak sjednotili tím, že jsme horizontálně zvýraznili první tři nadzemní podlaží se zimními zahradami. 

Před severním objektem vznikne zcela nový předprostor otevřený do Korunní ulice. Bude osázen stromy a zatravněn plochami ve tvaru nepravidelných homolí. Samozřejmostí budou moderní prvky veřejného prostoru: lavičky, odpadkové koše a veřejné osvětlení. Poblíž tramvajové zastávky vznikne i nová kašna – ideální orientační bod nebo místo pro setkávání. 

Rezidence Korunní je koncipována především jako bydlení pro rodiny s dětmi. Pouze v její severní části vzniknou drobné obchody a ateliéry. Při projektování jsme mysleli na osoby s omezenou schopností pohybu a orientace, kterým jsme přizpůsobili vnitřní i venkovní prostory. Podobné úpravy proběhnou také v okolí, ať už půjde o přechody pro chodce, nástupní ostrůvky, nebo čekárny na zastávkách MHD.

Foto
Foto
Foto
Foto
Foto