kancelářské budovy projektySmíchov City Jih

Projektová dokumentace

Projekt „Smíchov City Jih“ navazuje na předchozí projekt „Smíchov City Sever“.

Jde o konverzi části území městské části Prahy 5 z rušeného nákladového nádraží Praha Smíchov na novou rezidenční a administrativní čtvrť.

Projekt „Smíchov City Jih“ řeší jižní část území, kde bude umístěno sedm nových administrativních budov s obchodními jednotkami v parteru a nová budova hotelu s obchodní pasáží zaměřenou na prodej potravin a restaurační provozy.

Vybudovaná jižní část území nabídne 125000m2 hrubé podlažní plochy kanceláří, obchodů a ubytovacích kapacit. V rámci projektu jsou řešeny nové dva parky a nová páteřní pěší zóna vedená středem předmětného území, jež bude na severu začínat u dnešního autobusového nádraží „Na Knížecí“ a na jihu se bude napojovat na novou pěší lávku přemosťující trať nádraží Praha-Smíchov a napojovat se připravovaný projekt velkého „Terminálu Smíchov“.

Celý projekt je developersky pod spol. Sekyra Group, a.s.

Celkový koncept řešeného území vzešel z mezinárodní soutěže jíž se zúčastnily tuzemské i mezinárodní architektonické ateliery.

Vítězný urbanistický návrh vzešel ze sdružení rakouské společnosti „Baumschlager-Eberle Architekten“ a české společnosti „Pavel Hnilička Architekti“.

Aby byla v území aplikovaná diverzifikace vzhledů jednotlivých budov, byly po vyhlášení vítězného konceptu urbanistického řešení osloveny architektonické kanceláře, jež se umístily v první pětici hodnocených návrhů, aby navrhly jednotlivé budovy v rámci území. Vedle výše zmíněných architektů se tak na projektu podílejí další rakouská společnost „Henke-Schreieck Architekten“ z Vídně, spol. „Tham-Videgard Architekter“ ze Stockholmu a spol. „Schindler-Seko Architects“ z Prahy.

Z hlediska zajištění technické podpory a jako garanti projektů celého území je konsorcium společností Casua, s.r.o. a spol. AED, a.s..

Zahájení realizace budov se předpokládá v závěru roku 2022, ukončení pak v polovině roku 2025.

Projekt „Smíchov City South“ je součástí velké urbanistické přestavby jižní části městské části Praha 5 Smíchov, kterou tvoří vedle výše uvedeného projektu i rekonstrukce vlakového nádraží Praha Smíchov a vybudování nového terminálu vedle nádraží, který bude zahrnovat několikapodlažní parkovací dům a nové autobusové nádraží.