Ing. arch.
Oleg Haman

CEO, Principal Architect

ČKA 00518
Člen týmuČlen týmu

Ing. arch. Oleg Haman vystudoval stavbu měst v ateliéru Jindřicha Krise a následně začal navrhovat domy v ateliéru architekta Karla Pragera. Ve své kariéře si nejvíce cení projektů, které vznikly v okolí jeho bývalého bydliště v Praze 10, ať už je to zatím vůbec největší projekt obytného souboru a bytového centra Vinice, obytný soubor ByTy Malešice, Rezidence Korunní, Český statistický úřad, nebo v neposlední řadě první společný projekt s Alešem Poděbradem – prodejna BMW v Průběžné ulici. Ve volném čase rád lyžuje, cestuje za architekturou a památkami UNESCO (jen za rok 2023 jich navštívil deset) a věnuje se filantropii. 

„S  Alešem nás pojilo to, že rádi kreslíme domy.“ 

„Z počátku jsme kreslili jeden až dva domy nebo rekonstruovali jejich části. Taky nás bavilo navrhovat prostor mezi několika domy. Postupně jsme navrhovali víc a víc domů dohromady a dnes je nás už 70, co kreslíme domy, protože sami bychom to už vůbec nezvládli.“  

Obrázek

Vzdělání

Ing. arch. Oleg Haman vystudoval s vyznamenáním obor urbanismus a územní plánování v ateliéru prof. Krise na FA ČVUT, kde ukončil studium s projektem „Zahradní město Písnice–Cholupice–Točná“. Postgraduální studium absolvoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Mezi lety 1984 a 1990 byl členem Projektového ústavu výstavby hlavního města Prahy, kde pracoval po boku mj. Ing. arch. Karla Pragera. V roce 2011 se stal profesorem na Mezinárodní akademii architektury IAAM. Je členem České komory architektů (autorizace č. 00518) a Slovenské komory architektů (hostující architekt HA 0007). Aktuálně předsedá Obci architektů a je členem správní rady ČVUT.

Kariéra

K jeho oblíbeným projektům patří koncepce výškových staveb v Praze a ochrana památkové rezervace UNESCO, dostavba letiště v Bratislavě a bytový dům v kazašské Almatě. Z vyhraných soutěží si cení II. etapu pěší zóny v Hradci Králové včetně nerezové kašny od Michaela Gabriela. Mezi jeho další úspěchy patří také projekt nové střešní terasy Rudolfina, kde je CASUA generálním projektantem.

Projekty